Berta-Ottenstein-Programme: Clinician Scientist Fellows
The fellows of the Clinician Scientist funding line are listed below by funding round:
Fellows 2024 (01.01.2024 - 31.12.2026)
Track I
Dr. Maryam Barsch
Department of Medicine II: Gastroenterology, Hepatology, Endocrinology, and Infectious Disease
|
Dr. Anne Geweniger
Department of Neuropediatrics and Muscle
Disorders |
Dr. Julian Maier
Department of Orthopedics and Trauma
Surgery |
||
|
|
|
||
Dr. Dr. Janis Nolde
Department of Medicine IV: Nephrology and Primary Care
|
Dr. Max Michael Träger
Department of Urology
|
Dr. Laura Trefzer
Department of Dermatology
|
||
Karina Zeyer
Department of General Pediatrics, Adolescent Medicine and Neonatology
|
Track II
Dr. Rebecca Diehl
Department of Dermatology
|
Dr. Philipp Mathé
Department of Medicine II: Gastroenterology, Hepatology, Endocrinology, and Infectious Disease
|
Annemarie Clotten Scholarship Recipient
Dr. Balázs Bogner
Department of Radiology
|
||||
Fellows 2023 (01.01.2023 - 31.12.2025)
Track I
Dr. Theo Dähne
Institute of Virology
|
|
Dr. Alexander Klesen
Department of Congenital Heart Defects and Pediatric Cardiology
|
Dr. Julia Christina Kühn
Department of Medicine I: Hematology, Oncology, and Stem-Cell Transplantation
|
|
|
|
|||
Dr. Kimon Runge
Department of Psychiatry and Psychotherapy
|
Dr. Tino Vollmer
Department of Medicine I: Hematology, Oncology, and Stem-Cell Transplantation
|
Track II
Dr. Birte Ohm
Department of Thoracic Surgery
|
Fellows 2022 (01.01.2022 - 31.12.2024)
Track I
Dr. Leo Benning, MPH
University Emergency Center
|
|
Dr. Felix Burkhardt
Department of Prosthetic Dentistry
|
Dr. Nicolas Neidert
Department of Neurosurgery
|
|
|
|
|
||
Dr. Alexander Runkel
Department of Plastic Surgery
|
|
Dr. Alexander Rau
Department of Radiology
Department of Neuroradiology
|
|
Dr. Dr. Natascha Röhlen
Department of Medicine II: Gastroenterology, Hepatology, Endocrinology, and Infectious Disease
|
Dr. August Sigle
Department of Urology
|
Track II
Dr. Marius Schwabenland
Institute of Neuropathology
|
Fellows 2021 (01.01.2021 - 31.12.2023)
Dr. Stefaniya Boneva
Eye Center
|
|
Dr. Kristina Maas-Bauer
Department of Medicine I: Hematology, Oncology, and Stem-Cell Transplantation
|
|
Dr. Roman Pichler
Department of Medicine IV: Nephrology and Primary Care
|
|
|
|
|
|
Dr. Björn Schorch
Department of General Pediatrics
|
|
Dr. Simon Spohn
Department of Radiation Oncology
|
|
Dr. Lukas Sturm
Department of Medicine II: Gastroenterology, Hepatology, Endocrinology, and Infectious Disease
|
|
||||
|
||||
Dr. Jose Francisco Villena Ossa
Institute for Transfusion Medicine and Gene Therapy
|
|
Fellows 2020 (01.01.2020 - 31.12.2022)
Dr. Prisca Bauer
Department of Psychosomatic Medicine and Psychotherapy
|
|
Dr. Matthias Jung
Department of Radiology
|
|
Dr. Iva Speck
Department of Oto-Rhino-Laryngology
|
|
|
|
|
|
Dr. Jakob Strähle
Department of Neurosurgery
|
|
Dr. Stefan Vestring
Department of Psychiatry and Psychotherapy
|
|
Dr. Dr. Markus Wenning
Department of Orthopedics and Trauma
Surgery |
Fellows 2019 (01.01.2019 - 31.12.2021)
Track I
Dr. Frederic Arnold
Department of Medicine IV: Nephrology and Primary Care
|
Dr. Felicitas Bucher
Eye Center
|
Dr. Kerstin Alexandra Klotz
Department of Neurosurgery
|
||
PD Dr. Dr. Philipp Poxleitner
Department of Oral and Maxillofacial Surgery Regional Plastic Surgery
|
Dr. Roman Sankowski
Institute of Neuropathology
|
Dr. Jan Schönberger
Department of Neuropediatrics and Muscle
Disorders |
||
|
|
|||
|
|
|||
Dr. Nils Schröter
Department of Neurology and Neuroscience
|
Dr. Isabel Schüle
Department of General Pediatrics, Adolescent Medicine and Neonatology
|
Track II
PD Dr. Astrid Pechmann
Department of Neuropediatrics and Muscle
Disorders |
Fellows 2017 (01.07.2017 - 30.06.2020)
Dr. Natalie Frede
Department of Rheumatology and Clinical Immunology
|
Dr. Anna-Maria Globig
Department of Medicine II: Gastroenterology, Hepatology, Endocrinology, and Infectious Disease
|
Dr. Rouven Höfflin
Department of Medicine I: Hematology, Oncology, and Stem-Cell Transplantation
|
||
PD Dr. Dr. Christoph Schell
Institute for Surgical Pathology
|
Prof. Dr. Katrin Wacker
Eye Center
|
PD Dr. Constantinos Zamboglou
Department of Radiation Oncology
|
Fellows 2016 (01.10.2016 - 30.09.2019)
Dr. Petya Apostolova
Department of Medicine I: Hematology, Oncology, and Stem-Cell Transplantation
|
Prof. Dr. Dominik Bettinger
Department of Medicine II: Gastroenterology, Hepatology, Endocrinology, and Infectious Disease
|
Dr. Roland Elling
Department of General Pediatrics, CCI - Center for Chronic Immunodeficiency
|
||
Dr. Daniel Erny
Institute of Neuropathology
|
Dr. Maximilian Heeg
Department of General Pediatrics, CCI - Center for Chronic Immunodeficiency
|
Dr. Antonia Reimer-Taschenbrecker
Department of Dermatology
|
||
Dr. Julius Wehrle
Department of Medicine I: Hematology, Oncology, and Stem-Cell Transplantation
|
Short-term funding
Fellows 2017
- Dr. Michael Kaminski, Department of Medicine IV: Nephrology and Primary Care: 01.07.2017 - 30.06.2018
Fellows 2020
- Stefanie Kreutmaier, Department of Medicine I: Hematology, Oncology, and Stem-Cell Transplantation: 01.01.2020 - 31.01.2020
Fellows 2023
-
Dr. Christoph Geier, Department of Rheumatology and Clinical Immunology: 01.01.2023 - 30.03.2024